Site Dışı SEO Çalışmaları Sadece Backlink mi?

tarafından
611
Site Dışı SEO Çalışmaları Sadece Backlink mi?

Site dışı SEO çalışmaları, web sitelerin dışarıdan almış olduğu referans bağlantıları olarak adlandırılır. Aynı zamanda backlink olarak da tabir edilir. Bu hizmet tüm web siteleri için oldukça önemlidir çünkü site dışı SEO çalışmaları sitelerin %60’lık gibi büyük bir bölümünü kapsar.

Bu çalışmalar doğrultusunda elde edilen backlinkler Google için son derece önemli bir detaydır. Bunun sebebi ise backlinke sahip olan bir web sitesinin, Google tarafından güvenilir ve özgün içerikler paylaştığının kanıtıdır.

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması” anahtar kelimesinde yükselmek amacı ile yaptığım dış seo çalışmalarımın temelinde backlink yer almaktadır. Domainin spam skorunun yüksek olması sebebi ile kötü bağlantıları reddedip yeni bağlantılar ile desteklemem gerekiyor.

Site Dışı SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Web sitenizin Google arama motorunda ilk sıraya çıkması için site dışı SEO çalışmaları çok önemlidir. Ancak, site dışına geçmeden önce sitenin %35’lik kısmını oluşturan site içi SEO çalışmalarını tamamlamak gerekir.

Site içi SEO, site dışı SEO çalışmalarının temel yapı taşıdır. Backlink alan sitenize gelen ziyaretçiler öncelik olarak sayfanın tasarımına ve aradığını kolayca bulup bulamadığına, son olarak sayfa hızına bakacaktır. Tüm bunları elde etmek için de öncesinde site içi SEO çalışmalarını halletmek şarttır.

Site Dışı SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Site Dışı SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışmaları için Google gözünde güvenilir sayılan ve DR puanı yüksek sitelerden backlink almak gerekir. Backlink dediğimiz referans bağlantılar blog, haber sitesi, forum, içerik siteleri, sosyal medya ve sözlüklerden alınabilir. Buralardan alacağınız bağlantılar gerçekten de değerli ise Google kısa sürede sizin sitenizi ilk sıralara çıkaracaktır.

Site dışı SEO çalışmasına öncelikle rakiplerinizi analiz ederek başlamanız gerekir. Rekabette kalabilmeniz için rakip sitelere göre gördüğünüz eksikleri tamamlamalı ve eksik kaldığınız backlinklere dikkat etmelisiniz.

Backlink alırken karşı sitenin dofollow ve notfollow bağlantı verip vermediğini öğrenmenizde fayda vardır. Dışarıdan bağlantı alırken de dofollow olmasına ağırlık vermelisiniz. Facebook, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medyalardan hesap açarak da kendinize dış link verebilirsiniz.

Site Dışı SEO Teknikleri Nelerdir?

Site dışı SEO çalışmaları elbette sadece backlink değildir. Bunun için birden fazla teknik bulunur. Her biri size yol gösterecek niteliktedir. Bu teknikleri doğru adımlarla uygularsanız ve doğru sitelerden backlink alırsanız kısa sürede sitenizin daha verimli hale geldiğini görebilirsiniz.

Site Dışı SEO İçin Sosyal Medya Çalışması

Sosyal medya, birçok site sahibinin önemsemediği fakat aslında çok önemli bir SEO unsurudur. Sosyal medya günümüzde sadece resim ve gönderi paylaşmak için kullanılmaz. Aynı zamanda küçük ve büyük ölçekli işletmelerin yer aldığı ve özgün içeriklerin paylaşıldığı bir platform olarak karşımıza çıkar. Kullandığınız içerikleri bağlantıları ile birlikte sosyal medyada paylaşmanız kullanıcıların ilgisini çeker ve gün geçtikçe daha fazla ziyaretçiye sahip olursunuz.

Site Dışı SEO İçin Sosyal Medya Çalışması

Site Dışı SEO İçin Sosyal Medya Çalışması

Site Dışı SEO İçin Hastagh Çalışması

Sosyal medya ve web sitelerinde yer alan hastagh yani etiket kullanımı, markanız için son derece önemlidir. Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal platformlarda ‘#’ etiketi ile markanızla ilgili anahtar kelimeleri paylaşarak arama çubuğunda kullanıcıların arattığı kelimelerden markanıza ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte hastagh yöntemiyle kullanıcıların ana sayfalarında keşfedilmeyi de sağlayabilirsiniz.

Site Dışı SEO İçin Video Çalışması

Dünyanın en büyük arama motoru Google olsa da, en büyük video platformu da YouTube’dur. Video hazırlayarak backlink alıp sonrasında ilgili içeriğe yönlendirme yaparak site dışı SEO çalışmaları arasından birini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. YouTube platformunda video yayınlarken başlık, etiket ve açıklama kullanmayı da ihmal etmemeniz gerekir.

Site Dışı SEO

Site Dışı SEO İçin Makale Paylaşma

Form ve makale paylaşım platformlarında özgün ve SEO uyumlu makale yayınlayarak ilgili anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Makalenin ilk ve son cümlesinde kullanılacak anahtar kelimenin Google tarafından daha iyi algılandığını da unutmamalısınız.

Site Dışı SEO İçin Arama Motorlarına Kayıt

Google her ne kadar dünyanın en büyük arama motoru olsa da diğer arama motorlarını da göz ardı etmemek gerekir. Bu yüzden site dışı SEO yaparken bing, yahoo ve yandex gibi arama motorlarına da kayıt olmak gerek. Böylece hedef kitleye ulaşmanız da daha kolay olur.

Site Dışı SEO Çalışması Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Site dışı SEO yapmanın pek çok avantajı bulunur. Bu çalışmaların getireceği avantajları şu şekilde gösterebiliriz;

  • Siteniz Google arama motorunda üst sıralara çıkar.
  • Referans göndermek güvenirliğinizi arttırır.
  • Backlinklere sahip olacağınız için ziyaretçi sayınız artış gösterir.
  • İçeriklerinizi ücretsiz platformlarda yayınlama şansını elde edersiniz.