Site İçi SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

tarafından
710
Site İçi SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışmaları, web sitesinde yer alan tüm sayfaların tek tek incelenerek optimize edilmesi ve arama motoru optimizasyonuna uyumlu hale getirilmesidir. Sektörün, hedef alınan kitlenin, doğru anahtar kelime kullanımının ve web sitesinin analiz edilmesi sayesinde site içi SEO çalışması yürütülür. Böylece organik trafik olabildiğince arttırılacak, Google öncelikle olmak üzere Yandex ve diğer arama motorlarında sitenin üst sırada olması sağlanacaktır.

Yapılan tüm site içi çalışmaların sayesinde de kaliteli ve optimize edilmiş bir web sitesi ile daha çok müşteri potansiyeli elde edilir. Bununla birlikte yapacağınız site içi SEO çalışmaları, tanıtım yapmak için yapacağınız harcamaları da minimuma indirecektir. Çünkü aramalarda ilk sırada çıkan site, müşterilerin sizi tanımasına yardımcı olacaktır. Bunun için iyi bir SEO uzmanı ile çalışıyor olmak veya SEO detaylarını biliyor olmak gerekir.

Site İçi SEO Çalışmaları Yürütülürken Nelere Dikkat Edilmeli?

Site içi SEO çalışmaları yürütülürken birtakım etkenlere dikkat etmek gerekir. Bu etkenleri şöyle gösterebiliriz;

  • Alan adı yani domain yaşına, site geçmişine ve domain süresinin kaç yıllık olacağına dikkat etmeli
  • Sitenin Backlist’e girmesi
  • Sunucu kalitesi ve güvenliği
  • Sunucuya ve sitenize ait IP numarası
  • Sitenin yazılım alt yapısı, yazılımın temiz kodla yazılması
  • Site web tasarımının hedef kitleye hitap etmesi
  • SSL sertifikalarına ve mobil kullanıma uyumlu olması
  • Sitede kullanılan içerik ve medyanın özgün olması
  • Sosyal medyada sitenin sık aralıklarda imlenmesi
  • Web sayfaları arası geçişin hızlı olması

Bunların yanı sıra ziyaretçilerinizin web sitenizde kalma süresi de site içi SEO çalışmalarını yakından etkiler. Yapacağınız analizler ile arama motorlarının web siteniz ile ilişiğini çözmeli ve buna göre bir çalışma yürütmelisiniz.

Site İçi SEO Neden Yapılmalı?

Site içi SEO çalışmaları kullanıcılara pek çok avantajı beraberinde getirir. Özellikle Google’da üst sıraya çıkmak bu çalışmalar sayesinde daha da hızlanır. Aynı zamanda müşteri sayısında da direkt olarak artış gözlemlenir. Ziyaretçi sayısının artması ile organik trafik almak için günlerce beklenmemiş olunur. Sizler de site içi SEO çalışmalarına önem vererek daha kısa sürede sitenizi geliştirebilirsiniz.

Bu çalışmalar sayesinde reklam, tanıtım ve organik trafik programlarına verilecek ücretin de düştüğünü görebilirsiniz. Hem kısa vadede yükselmenizi hem de bütçeden tasarruf etmenizi sağlayacak SEO çalışmalarını uzman firmalardan temin edebilirsiniz.

Site İçi SEO Çalışmaları Nasıl Yürütülür?

Site İçi SEO Çalışmaları

Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmalarının yürütülmesi için bazı adımları takip etmek gerekir. Bu adımları yazımızın devamında başlıklar halinde görebilirsiniz.

Özgün İçerikler Oluşturmak

Sitede kullanılan içeriklerin özgün ve kaliteli olması en temel iç SEO kriterlerinden biridir. Özgün içerikler paylaşmak hem site ziyaretçilerine fayda sağlayacak hem de Google arama botları tarafından sayfanız üst sıraya çıkacaktır.

Kullanıcı Odaklı Site Tasarımı

Kullanıcı deneyimi site içi SEO çalışmalarında son derece önemlidir. Kullanıcı odaklı web tasarımına sahip olmanız, ziyaretçi sayınızı arttıracak ve sitenize giren bir kullanıcı sonra tekrar girecektir.

Sitenin Teknik SEO Kontrolleri

Web sitenizde yapacağınız çalışmaların yanı sıra teknik anlamda tarandığına da emin olmalısınız. Google arama motoru botları teknik açıdan iyi çalışmayan bir siteyi üst sıralara taşımaz. İyi bir performans görmek için sitenin tekniğinin de iyi olduğuna kanaat getirmelisiniz.

Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Doğru anahtar kelimeleri kullanırsanız hem ziyaretçilerin sizi daha kolay bulmasını hem de siteye organik trafik getirmeyi başarmış olursunuz. Bu nedenle anahtar kelime belirleyici programlardan da destek alabilirsiniz.

Başlık ve Alt Başlık Dağıtımını Belirleyin

Site içi SEO çalışmalarının olmazsa olmazı başlık kullanımıdır. Anahtar kelime içeren ve semantik başlıklar kullanmayı tercih etmelisiniz.

Sitenizin Mobil Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Dünya çapında Google arama motorunda yapılan aramaların daha çok mobil üzerinden yapıldığı kanıtlanmıştır.

Yapısal Veri İşaretlemesini Unutmayın

Sitenizin yapısal veri çalışmalarını kullanıcılar göremez. Fakat arama motoru bunu görür. Bu nedenle yapısal verilerinizi işaretlemeyi unutmayınız.

7 adımda site içi SEO çalışmaları eksiksiz bir şekilde yürütülür. Tüm bunları gerçekleştirmek ortalama 2 saat sürer. Yani, doğru adımları takip ederek 2 saat içerisinde web sitenize hiçbir masraf yapmadan organik hit getirebilir ve sitenizi üst sıraya çıkarabilirsiniz.