Site Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır? (2022 Güncel)

tarafından
837
Site Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır? (2022 Güncel)

Site backlink sorgulama işlemi, SEO  yarışması konusunda oldukça önemlidir. Çünkü backlink doğru şekilde yapıldığında, sitenin arama motoru sıralamasında yükselmesi mümkündür.

SEO Yarışması hakkında tüm detayları öğrenmek ister misiniz? Öyleyse iyi okumalar: https://wemseo.com/2022-seo-analiz-google-siralama-yarismasi/

Bir web sitesinin Google ranking yani arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer alabilmesi için SEO çok önemli. Bu yüzden web sitenizin SEO optimizasyonunu doğru şekilde yapmanız gerekiyor. SEO konusunda karşımıza birçok farklı detay çıkabiliyor.

Bu detaylar arasında yer alan backlink ise sitenizin sıralaması için oldukça önemli bir konu. Bir web sitesinde backlink işlemi ne kadar doğru şekilde uygulanırsa, sitenin sıralamada yükselmesi o kadar kolaylaşabilir. İşte bu yüzden yazımızda backlink ve site backlink sorgulama işleminden bahsetmeye çalışacağız.

Backlink Nedir ?

Site backlink sorgulama işleminden önce size biraz backlink konusundan bahsetmek istiyoruz. Backlinki basitçe bir sitenin başka bir siteye link vermesi olarak tanımlayabiliriz. Web sitenizin backlink alması elbette siteniz için çok önemlidir.

Ancak backlink konusunda dikkat edilmesi gereken birçok detay mevcuttur. Çünkü backlink doğru şekilde yapılmadığında siteniz ban bile yiyebilir. Örneğin, web sitenizin backlink aldığı sitelerin kaliteli ve güvenilir siteler olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde güvenilir olmayan sitelerden alınan backlinkler web sitenizin sıralamasını olumsuz şekilde etkileyebilir.

SEO Yarışması İçin Backlink Neden Önemlidir?

Site backlink sorgulama

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması için backlink sorgulama

Site backlink sorgulama işleminden önce birde backlinkin önemine kısaca değinmek istiyoruz. Web sitenizin sıralamasını iyileştirebilecek birçok kriter mevcut. İşte backlinklerde bu kriterler arasında yer alıyor. Çünkü backlink doğru şekilde yapıldığında siteniz arama motoru sıralamasında yükselebiliyor. Ancak sitenizin backlink aldığı sitelere dikkat etmeniz gerekiyor.

Yani web sitenizin iyi bir sıralamaya sahip olması için doğru sitelerden backlink alması önemli. Aksi takdirde güvenilir olmayan tehlikeli sitelerden alınan backlinkler, web sitenizin banlanmasına bile yol açabilirler. Bu yüzden sitenizin kaliteli ve güvenilir sitelerden backlink almasına dikkat etmeniz doğru olacaktır.

Sitenizdeki backlinkleri daha iyi bir şekilde düzenlemek için site backlink sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin backlinklerini sorgulayarak sitenizin aldığı backlinkleri vs. buna göre düzenleyebilirsiniz. Uzun lafın kısası, backlink işlemini doğru şekilde uyguladığınızda web sitenizin sıralaması olumlu yönde etkilenecektir.

Site Backlink Sorgulama Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Site backlink sorgulama sayesinde rakiplerinizin sitelerini sorgulayabilirsiniz. Bu işlemin web siteniz için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü backlink konusunun web siteniz için oldukça önemli olduğunu belirtmiştik.

İşte backlinklerin doğru şekilde yapılması içinde backlink sorgulama işleminin yapılması fazlasıyla önemli. Örneğin, rakiplerinizin sıralamada sizi geçtiklerini farz edelim. İşte bu durumda site backlink sorgulama işlemi sayesinde rakiplerinizin hangi işlemleri yaptığını görebilirsiniz. Daha sonra web sitenizdeki backlinkleri buna göre düzenleyerek sitenizin arama motoru sıralamasını iyileştirebilirsiniz.

Site Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Site backlink sorgulama işlemi birçok farklı site üzerinden yapılabiliyor. Böylece rakiplerinizin sitelerini analiz ederek sitenizdeki backlinkleri buna göre düzenleyebilirsiniz. Sorgulama yaptığınız sitelerin çoğu backlinklerin büyük kısmını veya küçük bir kısmını görüntüleyebiliyor.

Ayrıca bu sorgulama yapan sitelerden bazıları ücretsiz olarak sorgulama yapıyorken, bazılarıysa ücretli olarak sorgulama yapabiliyor. Bu yüzden backlink kontrol işlemi için öncelikle bir sorgulama sitesi seçmeniz gerekiyor. Sorgulama sitesini seçtikten sonra site backlink sorgulama işlemi sayesinde birçok sitenin backlinklerini sorgulayabiliyorsunuz.

Eğer backlink sorgulama için hangi sorgulama sitesini seçeceğinizi bilmiyorsanız yazımızın devamında sizler için birkaç sorgulama sitesinden bahsetmeye çalışacağız. Böylelikle istediğiniz sorgulama sitesini seçerek hızlı bir şekilde backlink sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Site Backlink Sorgulama Nereden Yapılır?

Site backlink sorgulama

Site backlink sorgulama işlemi daha öncede belirttiğimiz gibi birçok siteden yapılabiliyor. Bu yüzden sizlere yazımızın son kısmında birkaç sorgulama sitesinden kısaca bahsetmeye çalışacağız. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmadan sorgulama sitelerinden bazılarını birlikte öğrenelim.

Site Backlink Sorgulama Siteleri

Link Explorer

Backlink sorgulama araçları arasında bulunan Link Explorer, oldukça kaliteli bir sorgulama aracı. Bu sorgulama sitesinin genel olarak backlink konusunda detaylı veriler sunduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, detaylı backlink analizleri arasında linklerin anchor text değerleri gibi önemli veriler bulunabiliyor.

Majestic SEO

Site backlink sorgulama siteleri arasında bulunan Majestic SEO, ücretsiz ve ücretli kullanılabilen bir araç. Majestic SEO’dan premium sürüm satın aldığınızda backlink sorgulama işlemi sonucunda oldukça detaylı verilere erişebiliyorsunuz. Ayrıca bu sorgulama sitesinin geriye yönelik yaptığı analizlerle dikkat çektiğini belirtmemizde fayda var.