SEO Danışmanlığı Hizmeti Nedir?

tarafından
671
SEO Danışmanlığı Hizmeti Nedir?

SEO danışmanlığı hizmeti daha çok e-ticaret ile ilgilenen kişileri ilgilendiren bir sektördür. E-ticaret yapan bireyler sitelerinin görünürlüğünü arttırmak için SEO hizmeti almak ister. SEO danışmanlığı tam anlamı ile SEO anlamında sitesini geliştirmek isteyen kullanıcılara konuyla alakalı stratejiler geliştirerek onlara özel çalışmalar yapmaktır.

SEO danışmanlığı olmadan da organik trafik almak mümkündür fakat SEO alanında yeterli tecrübeye sahip olmayan firmalar bu konuda yanıltıya düşebilir. Bu da sitenin yararına değil zararına olur. Bu nedenle alanında iyi bir SEO danışmanlığı hizmeti almak siteyi geliştirmek için önemli bir adım olacaktır.

SEO Danışmanlığı Ne Anlama Gelir?

SEO danışmanlığı, arama motoru konusunda kendini geliştirmiş firmaların, web sitelerini geliştirmek amacıyla yaptıkları çalışmaların tamamıdır. Bu çalışmalar kapsamında sitelerin internetteki görünürlüklerini arttırırlar, SEO stratejileri geliştirerek site içi ve site dışı çalışmalar yürütmek yer alır.

2022’nin İlk SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Başladı

SEO danışmanlık hizmeti veren kurum veya firmalar yalnızca strateji geliştirip sizleri yönlendirebilecekleri gibi, bu çalışmaları sizin için yapabilirler. Bu durum tamamen firma ile yapacağınız anlaşmaya göre farklılık gösterir.

SEO Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınmalı?

SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı

Dijital pazarlamanın her sektöründe olduğu gibi SEO danışmanlığı sunarken de birtakım detaylara dikkat etmek gerekir. Dikkat edeceğiniz en önemli kriter SEO danışmanlık hizmetini sunan firmaların güvenilir olması ve sizin için istenen kriterleri verebilmesidir. Bununla birlikte size sunulan hizmet detayları da oldukça önemlidir. Aşağıda bir SEO danışmanlık firmasının vermesi gereken hizmetleri bulabilirsiniz.

Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmaları, SEO elemanlarının görevi olan hizmetler arasındadır. Web site içerisindeki içerikleri düzenleyerek arama motoru optimizasyonu için uyumlu hale getirmeliler. Bu noktada SEO danışmanı şu görevleri yerine getirmek zorundadır;

 • Sayfadaki başlık etiketleri (H1, H2, H3..)
 • Sayfadaki etiket ve kategori düzenlemesi
 • Meta açıklamalarının düzenlenmesi
 • Kaliteli içerik kontrolü (Semantik ve SEO uyumlu makale)
 • Anahtar kelime fikir ve alternatiflerinin bulunması
 • Sayfadaki anahtar kelime yoğunluğunun belirlenmesi
 • Site haritasının oluşturulması
 • Başlık ve anahtar kullanımları
 • Site hızının kontrolü
 • Mobil SEO çalışması
 • Yapılan çalışmalarla ilgili aylık rapor tutulması
seo siralama takip programlari

Tavsiye Edilen Yazı

SEO Sıralama Takip Programları

Site Dışı SEO Çalışmaları

Site üzerinde yapılan çalışmaların yanı sıra SEO danışmanı site dışında da çalışmalar yürüterek sitenize organik trafik getirecektir. Bu noktada alacağınız site dışı SEO danışmanlık hizmetleri şu şekildedir;

 • Dışarıdan link alma (Kaliteli Backlinkler)
 • Sosyal medya yönetimi trafiğini sağlama
 • Sosyal ağların arama motoru optimizasyonu üzerinde içeriklerini öne çıkarma
 • Video içerikler için anahtar kelime türetme ve ilgili platformlarda bu kelimeleri geliştirme
 • Rakip analizi
 • Yapılan çalışmalarla ilgili aylık rapor hazırlama

SEO Danışmanı Neler Yapmamalı?

SEO Danışmanlık Hizmeti

SEO danışmanlığı alırken özellikle dikkat etmeniz gereken detay, firmanın kusurlarını görmektir. Böylece hangi firmanın güvenilir ve uzman olduğunu da anlayabilirsiniz. SEO danışmanlık hizmeti sunan firmaların yapmaması gerekenleri aşağıda görebilirsiniz;

 • Anahtar kelimeleri spamlayarak, sayfalarda aşırı düzeyde anahtar kelime kullanımında bulunmamalı. Çünkü bu çalışma hiçbir işe yaramadığı gibi, sitenizin ceza almasına da sebep olabilir.
 • Link satın alma işleminde kaynağı belirsiz sitelerden backlink almamalı. Kaynağı belirsiz sitelerden link almak yasak olduğu gibi hem sitenize zarar verebilir hem de ekstra ceza almanıza yol açabilir.
 • Raporlama yapmalıdır. SEO çalışmalarının aylık veya 3 aylık şeklinde raporlanarak gereken analizlerin yapılması gerekir. Firma bu hizmeti veremiyorsa, yatırım planlamanızı da yapamazsınız. Bu durumda maddi anlamda zarara uğrayabilirsiniz.
 • Kalitesiz içerik üretimine yönelmemeli. Kalitesiz içerikler Google arama motorunda üst sıraya çıkmayacağı gibi sitenizin de prestijini de düşürecektir.

Tüm bu kriterlere dikkat ederek alanında uzman ve tecrübeli bir SEO danışmanlık firması ile çalışabilirsiniz. Hatta tercihinizi SEO Analiz Google sıralama yarışması ilk 5 de tamamlayan SEO uzmanları arasından yapabilirsiniz. Uzmanlığı açıkça kanıtlanmış. Öyle değil mi 😉

SEO Danışmanlık Hizmeti ile İlgili Sık Sorulan Sorular

SEO danışmanlığı çok aranan bir sektör olduğu için kullanıcıların aklında merak edilen detaylar da vardır. Bu soruları aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

SEO Danışmanlık Hakkındaki bu yazıya nasıl geldim?

SEO Uzmanlık isteyen bir alandır. Bu hususta uzun süreli deneyim ve yabancı kaynaklar başta olmak üzere geniş bir güncel bilgiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle SEO danışmanlığı pek çok kişinin ihtiyaç duyabildiği bir hizmettir ve muhtemelen aşağıdaki sorularınıza yanıt arıyorsunuzdur.
·       SEO danışmanlığı hizmeti
·       Site içi SEO Çalışmaları
·       Site dışı SEO Çalışmaları
·       arama motoru optimizasyonu
·       Anahtar kelime çalışması
·       Kaliteli Backlink
·       SEO Analiz Google sıralama yarışması
·       SEO yarışması

SEO Danışmanlık Hizmeti Ücretleri

SEO danışmanlık hizmeti ücretleri, alacağınız site içi ve site dışı hizmet içeriğine bağlıdır. Bununla birlikte firmanın ne kadar profesyonel olacağı da ücretleri etkileyen ana unsurlar arasındadır.

Neden SEO Danışmanlığı Almalıyım?

SEO danışmanlık hizmeti almak için pek çok sebep bulunur. En önemli faktör ise sitenizi günden güne geliştirerek Google arama motorunda ilk sıralara çıkarıp ziyaretçi sayısını arttırmaktır.

SEO Danışmanlık Hizmeti İçin Eğitim Şart mı?

SEO danışmanlığı veren firmaların illa ki lisans eğitimi almış olması gerekmez. Alanında başarılı, referans sunabilen ve sitenin ihtiyacını zamanında karşılayabilen bir firma olması onu yeterince tecrübeli yapar.