Google Trend Aramalar Nasıl Kullanılır?

tarafından
3133
Google Trend Aramalar Nasıl Kullanılır?

Google trend aramalar, SEO çalışmalarında çok sık aranan konular arasında yer alır. Bu trend sayesinde kullanıcıların gündemini kendi aramaları üzerinden keşfetmek mümkündür. Google Trendler sayesinde çevrimiçi hayata çok daha iyi dahil olabilirsiniz. Bu özellik en çok içerik üreticilerini ilgilendirir çünkü makale yazarken gerçekten işe yarayan bilgileri bulmak mümkündür.

Eski çağlardan beri iletişim kurmak için dergi, gazete ve televizyon gibi araçlar kullanılır. Fakat internet hepsinden farklı olarak takibini yapması en zor iletişim araçlardan biri olarak karşımıza çıkar. Çünkü neredeyse her kullanıcının kendine ait gündemi ve trend aramaları mevcut. Farklı konular üzerinden araştırma yapmak için trend aramalara gereksinim duyulur.

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Başladı

Google trend aramalar kullanıcılara sunulan ücretsiz bir hizmettir.  Herkesin kullanabileceği bu özellik, internetin gizli yüzünü de ortaya çıkarır. Google trendler istatistikleri vasıtası ile Google arama motoru tarafından arama yapılan popüler kelimeleri görmek mümkündür.

Google Trendler Nedir?

Google Trend Aramalar Nasıl Kullanılır?

Google Trend Aramalar Nasıl Kullanılır?

Google trend aramalar, dünyanın en popüler arama motoru Google tarafından geliştirilmiş bir hizmettir. Diğer kullanıcıların arama motorunda yaptığı farklı aramalar hakkında kullanıcılara bilgi sunmak için oluşturulmuştur. Anonim olarak görülen arama yapılan popüler kelimeleri, tarihlere göre oluşturulan gündemi ve arama yapılan şehirleri dahi görmek mümkündür.

Google trendler ücretsiz bir araç olduğu için herkes tarafından kullanılabilir. Bu araç kullanıcılardan elde ettiği verilerin bir kısmını diğer kullanıcılar ile paylaşabilir. Ortaya çıkan istatistikler de içerik üreticileri için son derece önemlidir.

Google Trendler Ne Amaçla Kullanılır?

Google trendlerin pek çok kullanım amacı vardır. Örnek vermek gerekirse; bir bloğunuz var ve internet kullanıcılarının aktif olarak sitenize ulaşmasını istiyorsunuz. Bu durumda Google arama motorunda ön plana çıkmak için uygun anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. Bu kelimeleri de Google trend aramalar arasında bulabilirsiniz.

google arama motorunda kacinci siradayim

Tavsiye Edilen Yazı

2022 SEO Yarışması İçin Google Arama Motorunda Kaçıncı Sıradayım?

Google trendler, sizin içeriğinizde kullanılan anahtar kelimeler ile arama istatistiklerini inceleyerek sizi doğru yöne yönlendirir. Böylece kullanıcıların sizi daha hızlı keşfetmesine de olanak tanır. Google trendler sayesinde yapabileceğiniz bir diğer çalışma ise reklamlarınızı düzenlemektir. Mesela, hizmet sektöründe yer alıyorsanız sektörünüze olan ilginin ne zaman artacağını merak edersiniz. Google trend aramalar vasıtası ile kullanıcıların hangi tarih ve saat aralığında sektörünüzü arattığını öğrenebilir, buna göre çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz.

Google Trendler Nasıl Kullanılır?

Google Trend Aramalar Nasıl Kullanılır?

Google Trend Aramalar Nasıl Kullanılır?

Google trendler kullanmak için buradan internet sitesini açın. Öncelikle ülke seçimi yapın çünkü Google ülkeye göre aranan kelimeleri keşfeder. Ülke seçimini de gerçekleştirdikten sonra, bulunduğunuz ülkedeki kullanıcıların Google üzerinde yaptığı genel bir tablo üzerinde bulabilirsiniz. Ana sayfa üzerinde yıllara göre trend kelimeleri görebilirsiniz. Orada yer alan başlıklara göre o günün son trendlerini görebilirsiniz.

Ancak en garanti yöntem Google trend aramalar üzerinden arama yaptıktan sonra bir de arama çubuğundan sektörünüz ile ilgili anahtar kelimeyi aratmaktır. Çünkü arama çubuğuna bu kelimeyi girdiğinizde, hangi tarihlerde hangi şehirden hangi kelime daha çok aratılmış, her birini sizlere gösterir.

Google Trend Aramalar Nasıl Efektif Kullanır?

Google Trend Aramalar Nasıl Kullanılır?

Sektörünüzün hitap ettiği hedef kitlenin ilgili anahtar kelimeleri elinizde yer alıyor. Bundan sonrasında onlara aradığını vermenin zamanıdır. Örnek vermek gerekirse, bir haber siteniz varsa o günün güncel olaylarını inceleyerek sitenizi hazırlamalısınız. Bu konularda içerik oluşturmalısınız. Eğer bir haber sitesi veya hizmet sitesi yerine güncel içerik paylaşılan bir siteniz bulunuyorsa, bu durumda kullanıcıların en çok sorduğu sorular işinize yarar. Bu sorulara göre makalelerinizi özgünleştirebilirsiniz.

İlgili soru ve cevaplar bölümü hazırlarsanız, hedef kitlenin size daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu kelimeler aratıldığı zaman kullanıcılar ilk olarak sizin sitenizi ziyaret eder. Bu nedenle Google trend aramalar son derece önemlidir.

Google trend aramaların sağlamış olduğu bir diğer avantaj ise reklamlardır. Sizin vermiş olduğunuz reklamlar en çok Ekim ayında arama alıyorsa, Ocak ayında daha büyük çaplı bütçe ayırmanıza gerek kalmaz. Ekim ayının öncesi ve sonrasında sektörünüze hitap eden bir reklam hazırlayarak kullanıcıların sizi daha çok aratmasına yol açabilir, onlara istediğini verebilirsiniz. Yine de Google trend aramalar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız alanında uzman SEO ile görüşebilirsiniz.

 

Google Trend Aramalar yazısını neden okudum?

Bu yazımda aşağıdaki aramalara istinaden bilgilere yer verilmiştir. Trend aramalar arasında son günlerde yer alan SEO analiz Google sıralama yarışması çerçevesinde faydalı bilgiler ile size ışık tutmak istiyorum.
·       Google trendler
·       Google trend aramalar
·       Trend konular
·       Trend konularda güncel makale yazımı

Google’de En Çok Arananlar Türkiye Nereden Görebilirim?

Google’de en çok arananlar listesine ulaşmak için ziyaret etmeniz gereken adres => https://trends.google.com/trends/
 

Google arama istatistikleri SEO Analiz Google Sıralama Yarışması İçin Kullanıyor musun?

SEO Analiz Google sıralama yarışması için içerikleri hazırlarken mutlaka Google arama istatistikleri inceliyor ve çalışmalarımı o metriklere göre planlıyorum. En çok ilgi çeken konularda ve yapılan aramalara göre hazırlanan içerikler ile bu yarışma da başarımı sürdürebileceğime inanıyorum.