2022 SEO Yarışması İçin Google Arama Motorunda Kaçıncı Sıradayım?

tarafından
720
2022 SEO Yarışması İçin Google Arama Motorunda Kaçıncı Sıradayım?

Google arama motorunda kaçıncı sıradayım sorusunu pek çok web site sahibi merak ediyor. Çünkü sıralama sonucu site için son derece önemli ve geleceği hakkında bilgi verici diyebiliriz. Çeşitli sitelerin sunduğu hizmetler vasıtası ile sırlamanızı görmeniz mümkündür.

Ben de wemseo.com ile katılım sağladığım SEO yarışmasının “SEO analiz Google sıralama yarışması” anahtar kelimesinde Google arama motorunda kaçıncı sıradayım hep merak ettiğim için sizlere bu yazıyı hazırlama ihtiyacı duydum.

Genel olarak Google arama çubuğuna aratmak istediğiniz anahtar kelimeyi girince belli bir sıralama görebilirsiniz. Ancak bu çok kullanışlı değildir. Sitenin ne durumda olduğunu, rakip firmaların kullandığı anahtar sıralamasını görmek için profesyonel destek almak daha doğrudur. Google sıra bulucu siteler vasıtası ile sitenizin kaçıncı sırada olduğunu bularak, gereken iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Google Sıra Bulucu Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Google sıralama sorgulama araçları, SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası) üzerinde anahtar kelimelerin konumunu belirler. Aynı zamanda anahtar kelimelerin konumlarını da analiz etmenize olanak sağlar. Böylece kullanmakta olduğunuz anahtar kelimeler doğru mu, hangi anahtarları kullanarak sitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz gibi soruların cevabını da alabilirsiniz.

Google Sıralama Neden Takip Edilmeli?

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması |Google arama motorunda kaçıncı sıradayım

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması |Google arama motorunda kaçıncı sıradayım

SEO çalışmalarının en önemli parçası sitenin Google sıralamasındaki konumudur. Bu nedenle sitenizin sıralamasını takip etmeniz çalışmaların daha verimli olmasını sağlar. Sitenizin ve anahtar kelime sıralamanızın konumunu bilmek, size piyasa eğilimleri hakkında da bilgi verir. Bu yüzden Google arama motorunda kaçıncı sıradayım araması kullanıcılar tarafından sık aralıklarda yapılır.

Sıralama yaptığınızda ilk sırada çıkmadığınızda endişe etmenize gerek yok. Çünkü sıra sorgulama programları size konumunuzu nasıl daha iyi hale getirebileceğiniz konusunda da yardımcı olacaktır. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeyi, sizin sitenizde eksik olan verileri sunarak doğru iyileştirmeleri yapmanıza imkân tanır.

Web Sitem Google’da Kaçıncı Sırada Nasıl Öğrenirim?

Sitem kaçıncı sırada diye merak ediyorsanız bunun için size yardımcı olacak 2 seçenek vardır;

 • Google Search Console
 • Sıra bulma siteleri

Kullanıcıların en sık kullandığı alternatif Google Search Console olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu araç, sitenizin organik arama sonucunda konumunuzu net olarak gösterir. Bununla birlikte sitenizin durumunu gösteren önemli verileri de sizinle paylaşır.

Google Search Console ile birlikte, site bulma araçları da sıralama sorgulama amacıyla kurulmuştur. Ancak sıra bulma aracı kullanmadan önce Google arama motorunda kaçıncı sıradayım sorusuna doğru yanıt verecek güvenilir siteleri bulduğunuzdan emin olmalısınız. Güvenilir bir sıra bulma aracının sahip olması gereken nitelikler şu şekilde gösterilebilir;

 • Anahtar kelimelerin doğru sıralanması
 • Tarihe dayalı veri sunabilmesi
 • Sıralamada yaşanan değişikliklerin organik trafiği nasıl etkilediğini gösteren raporlama
 • Günlük olarak güncellenen veriler
 • Arama hacmi
 • Potansiyel organik trafiği gösteren veriler

En Güvenilir 5 Sıralama Aracı

Google arama motorunda kaçıncı sıradayım

Google arama motorunda kaçıncı sıradayım

Google arama motorunda kaçıncı sıradayım sorunuza net bir şekilde cevap verecek siteleri arıyorsanız aşağıda bulabilirsiniz.

Dyno Mapper

Dyno Mapper, yalnızca anahtar sıralama aracı olarak kullanılmaz. Aynı zamanda site haritasını da görüntüler. Bu araç, Google Analytics ile entegre olarak anahtar kelime bilgileri ve rakip firmalar hakkında önemli bilgiler sunar. Dyno Mapper 3 farklı şekilde sıralamanızı analiz etmenizi sağlar;

 • Günlük izleme yöntemi
 • Site konumuna göre sıralama
 • Cihaza göre sıralama (mobil-masaüstü)

Dyno Mapper aracını Google, Yahoo, Bing, cihaz ve konum, hacim ve TBM izlemek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu programdan haftalık bildirim, sınırsız PDF ve sıralama grafiği de alabilirsiniz.

SEO Profiller

SEO Profiler, en iyi şekilde anahtar kelime sıralamasını gösteren araçlardan biridir. Anahtar kelime çalışmasından daha fazlasını sunar ve Google Analytics ile birlikte çalışır. Bu araç rakipleri takip ederek üst sıralamada olan anahtar kelimeleri gösterir. SEO Profiler aracının temel nitelikleri şu şekildedir;

 • Her türlü arama motorunun sonuçlarını gösterir
 • İlerleme takibini yapar
 • Görünürlük puanı, etiket grubu ve anahtar kelime grubu analizini gerçekleştirir.
 • En iyi şekilde performans gösteren yüksek hacimli anahtar kelime sıralamasını gösterir.

Semrush

Semrush, pek çok SEO çalışması için kullanılır. En güçlü niteliklerinden biri de anahtar kelimelerin sıralamasını takip etmektir. Siteniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında ulusal veya yerel sıralamaları görmek istiyorsanız bu aracı kullanabilirsiniz. Semrush genel nitelikleri şu şekildedir;

 • Düşük ve yüksek demeden her anahtar kelime için sıralamanızı izler
 • Yerel rakipleri kolayca keşfeder.
 • Binlerce etiket içeren anahtar kelime gruplandırmasını gerçekleştirir.
 • İstatistik alabileceğiniz farklı cihazlar belirler.

SEO Book

SEO Book, tam manası ile bir sıralama sorgulama aracı değildir fakat araç gibi nitelikli çalışır. Sıralama sorgusu için SEO Book’u sitenize widget şeklinde ekleyebilirsiniz. Sitenize uygun anahtar kelimeyi bulmak ve siteyi diğer rakiplerle kıyaslamak için oldukça idealdir.

WooRank

WooRank, teknik nitelikleri ile ün kazanmış bir araçtır. Çünkü yalnızca site hakkında bilgi sunmaz. Aynı zamanda rakipleriniz hakkında da size bilgi sunar. Web sitenizin sıralamasını kontrol eder ve sıralama sonucuna göre size tavsiyelerde bulunur. WooRank niteliklerini aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

 • Anahtar kelime izleme ve hedefleme
 • Arama hacmine göre anahtar kelime sıralama
 • Zaman içerisindeki sıralama değişikliklerini güncelleme
 • En iyi anahtar kelime rakiplerini görüntüleme

Web Sitenizin Google Arama Sonuçlarında Sıralamasını İyileştirmek İçin Ne Yapmalısınız?

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması |Google arama motorunda kaçıncı sıradayım

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması |Google arama motorunda kaçıncı sıradayım

Google arama motorunda kaçıncı sıradayım sorusunu merak ediyorsanız ve yukarıdaki araçlar ile neticeyi gördüyseniz bazı iyileştirmelerin vakti geldi demektir. Hayal ettiğiniz sırada değilseniz aşağıdaki kriterleri uygulamanızda fayda var;

Site Haritasını Google Webmaster Tools’a Gönderin

Google Wbmaster Tools kullanmıyorsanız, derhal bir profil oluşturmalısınız. Çünkü, bu harita Google’da yayınlamış olduğunuz sayfalar hakkında bilgi verecektir.

Sosyal Medya Hesaplarını Güncel Tutun

Web sitesinin ana sayfa bağlantısını Linkedin, Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya hesaplarına mutlaka ekleyin.

Site Dışı Backlink Alın

Sizin sitenizden daha baskın bir siteye blogger olarak backlink alabilirsiniz. Alanınızda iyi makaleler oluşturarak, oluşturduğunuz makalelere uygun anahtar kelimeleri ekleyerek bunu başarabilirsiniz.

Sitenizin İçeriklerini Güncelleyin

Yeni makale girişi yaparak ya da daha önce yazılıp yayınlanmış yazıları rakip firmaya göre revize ederek sitenizin içeriklerini güncel tutabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen kriterlere dikkat ederek web sitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz. Google arama motorunda kaçıncı sıradayım cevabını da aldıktan sonra artık siteniz için iyileştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz.