Google Sıra Bulucu Siteler (2022 Güncel )

tarafından
771
Google Sıra Bulucu Siteler (2022 Güncel )

Web site sahipleri, verdikleri emeklerin karşılığını görebilmek için Google sıra bulucu hakkında farklı araştırmalarda bulunur. Bu siteler, site sahiplerinin performansını gösterir. Bu siteler aracılığı ile Google arama motorunda kaçıncı sırada olduğunuzu görebilir, rakiplerinizi inceleyebilir ve performansınızı geliştirebilirsiniz.

Bu yazıyı hazırlamamda ki sebep hem “SEO analiz Google Sıralama Yarışması” açısından faydalandığım kaynakları sizlerle paylaşmak hem de yarışma sürecinde başarılı olan sitelerin Google sıralama takibinin nasıl yapılabileceği hususunda bilgi vermek.

Google sıralamada bulmak istediğiniz anahtar kelimeleri arama çubuğu üzerinden bulabilirsiniz fakat bu rakipleriniz ile aranızdaki değerlendirmeyi göstermez. Çünkü yapılacak işlem sabit değildir ve bu size sadece web sitenizin konumunu gösterir. Google arama motorunda kaçıncı sıradayım sorusuna yanıt vermek için sıra bulucu araçları kullanmanız gerekir.

En İyi 5 Google Sıra Bulucu Site

 • Dyno Mapper
 • SEO Profiler
 • Semrush
 • SEO Book
 • WooRank

Bu siteler üzerinden web sitenizin kaçıncı sırada olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Google sıra bulucu siteler sizlere neler yapmanız gerektiğini ve sitenizi nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi de gösterir.

Google Sıra Bulucu Nedir?

Google Sıra Bulucu

Google Sıra Bulucu

Google sıra bulucu, web sitelerinin arama çubuğunda kaçıncı sırada olduğunu gösterir. Ayrıca sitenize ait olan anahtar kelimelerin de konumunu gösterir. Bu araçlar sayesinde web sitenizin kaçıncı sırada olduğunu, rakiplerin kullandığı anahtar kelimeleri ve sıralamasını görebilirsiniz.

Sitenizin sıralamasını takip etmeniz son derece önemlidir. Aynı şekilde anahtar kelime kontrolünü sağlamak da sitenizi iyileştirebilmeniz adına gerekli bir işlemdir. Çünkü, anahtar kelimeler zamanla konumunu değiştirir ve siz de organik durumu takip ederek gereken düzeltmeleri yapabilirsiniz. Ayrıca organik trafik durumunu da Google sıra bulucu araçlar sayesinde takip edebilirsiniz.

Web Sitem Google’da Kaçıncı Sırada?

Sitem kaçıncı sırada diye merak ediyorsanız sıra bulucu araçlardan yararlanabilirsiniz. Aşağıda yer alan iki seçeneği de kullanarak sıralama takibini yapabilirsiniz;

 • Google Search Console
 • Sıra bulma araçları

Google Search Console üzerinden web siteniz ile ilgili organik arama sonuçlarını görebilirsiniz. Ayrıca web sitenizle ilgili pek çok veriyi görmenize de olanak sağlar.

Sıra bulma araçları ise yukarıda vermiş olduğumuz siteleri kapsar. Bu siteler de Google Search Console ile aynı işlevi görür. Fakat bazıları çok daha profesyonel hizmet sunar. Sıralamanın ne kadar doğru olduğunu anlamak için güvenilir ve alanında uzman sitelerin tercih edilmesi daha doğru olur. Bu nedenle referans edinmiş, kullanıcı memnuniyetini sağlayan sıralama araçlarını kullanmanız oldukça önemlidir.

Sıra Bulma Araçlarının Taşıması Gereken Değerler

Google sıra bulucu araçlarının kullanıcılara ihtiyacı olanı sunması gerekir. Bu sitelerin taşıması gereken değerleri de şu şekilde gösterebiliriz;

 • Tarihe dayalı veriler
 • Anahtar kelime kullanımı ve konumlarını doğru bulması
 • Verilerin güncel olarak gösterilmesi
 • Arama hacimleri
 • Sitenize ait potansiyel organik trafik
 • Rakip sitelerin sizin sitenizden olan farkı

Eğer sıralama takibi yapacağınız site bu kriterleri gösteriyorsa gerçekten de profesyonel çalışıyor demektir. Siteyi bir kez kullandığınızda ne derece profesyonel olduğunu anlayabilirsiniz.

Google Sıra Bulucu

SEO Analiz Google Sıralama Takibi Nedir?

Google sıra bulucu ile elde edebileceğiniz sıralama takibi, sitenizin hangi kelimelerle kaçıncı sırada olduğunu gösterir.  Bu sonuç da SEO geçmişini göstererek raporlama yapmanıza olanak tanır. Raporlama sıralama takibinde oldukça önemlidir.

Hangi Kelimede Kaçıncı Sıradayım?

Bu tamamen girdiğiniz içeriklere ve kullandığınız anahtar kelimeye bağlıdır. Ancak, hangi anahtar kelime ile üst sıraya çıktığınızı Google sıra bulucu araçlar sayesinde bulabilirsiniz.

Sıralama Araçları Güvenilir mi?

Sıralama araçları tamamen güvenilir demek yanlış bir tabir olur. Ancak işini uzman kişiler ile gerçekleştiren, belirli bir referansa sahip sitelerin sunacağı sıralama hizmeti güvenilirdir.

Google Sıralamayı Arttırmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Google üzerinde sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız mutlaka başka alternatifler denemelisiniz. Google, web sitelerini üst sıraya çıkarken pek çok kriter inceler. Bu kriterleri taşıyıp taşımadığınıza öncesinde emin olmanız gerekir. Ardından sıralama takibi yaparak sitenizi daha iyi duruma getirebilirsiniz. Google sıralama sorgulama araçlarını kullandıktan sonra aşağıdaki durumlara da dikkat ederek rakiplerinizle daha iyi savaşabilirsiniz;

 • Düzenli olarak SEO uyumlu içerik girişi
 • Özgün, telif hakkı olmayan görsel ve medya ekleme
 • Uygun anahtar kelime ve etiket kullanma
 • Sitenize iç ve dış bağlantı verme
 • Reklam yapma
 • Sosyal medyada tanıtım yapma
 • Web site tasarımını daha anlaşılır hale getirme

Yukarıda belirtilenler sitesini üst sıraya çıkarmak isteyen herkesin önem vermesi gereken etkenlerdir. Özellikle sitenin tasarımına daha çok özen göstermelisiniz. Çünkü kullanıcılar her şeyden önce aradığını rahatça bulmayı, kafa karışıklığı yaşanmadan siteyi inceleyebilmeyi ister.  Siz de bu etkenlere dikkat ederek sıralama takibini daha potansiyel biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Wem SEO her ne kadar yarışma odaklı yayına alınmış bir site olsa da sizlerin faydalanacağı bilgilerle de dolu olmasını özellikle istiyorum. Wem SEO da sizi “SEO analiz Google Sıralama Yarışması” ile boğmak yerine Google sıralama,  backlink analiz, rakip analizi, iç seo çalışması ya da dış seo çalışması gibi pek çok alanda bilgilere yer verileceğine emin olabilirsiniz.