Backlink Alınmaz Backlink Verilir!

tarafından
640
Backlink Alınmaz Backlink Verilir!

SEO Analiz Facebook grubunda son dönemlerde “ilk ay kaç tane backlink almalıyım” , “backlink alırken nelere dikkat etmeliyim” sorularına sıklıkla denk gelmekteyim. Aslında burada ufak bir nüans var!

Çoğunluk tarafından backlink alındığı zannedilse de aslında backlink verilir. Backlink mantığı şu şekilde işler; Burada bir site var ya da içerik, size bunu tavsiye ediyorum.

Örneğin SEO konusunda bir blog yazarı SEO  yarışması ile ilgili bir şeyler yazar ve altında Yarışma da öne çıkan ve desteklediğimiz site şudur diyerek wemseo.com sitesine link verir. İşte bu işlem backlink olur. Hem de Has, Organik backlink 😀

Backlink Alınır mı Yoksa Verilir mi?

Bu yazımda söylemek istediğim kalıcı başarılar elde etmek için doğallığın ne denli önemli olduğudur. Zira başta Google olmak üzere tüm arama motorları doğal bir optimizasyon veya doğal bir kalite çizgisi ortaya çıksın ister. Üstelik tüm geliştirmeler ve arama motoru optimizasyonları bu doğrultuda şekillendirir.

Bu nedenle asıl olan backlink verilmesidir. Yayınlanan içeriğin ya da web sitesinin başkalarına kendi isteği ile seve seve önerilmesidir. Bu işlem dışında yapılan ve karşılığında para ödenen her bir backlink ticari faaliyetten öteye gidemez. Ha bu işlem şu an için verimli bir sonuç elde edilmesine fayda sağlıyor olsa da hangi Google güncellemesi içerisinde siteleri baş aşağı edeceği de hiç belli olmaz.

Doğal Backlink Edinme Yolları

Backlink Alınmaz Backlink Verilir!

Backlink Alınmaz Backlink Verilir!

Web sitenizde yayına aldığınız içerikler mutlaka doğru, eksiksiz ve özgün olmalıdır. Burada özgün ifadesinden kasıt kopya kontrol araçlarının gösterdiği özgünlük derecesi değildir. Ya da seo uyumlu makale  değil kullanıcı gözünde içeriğin özgün olmasıdır.

İçerik oluşturulacak konu hakkında kişisel bilgi ve deneyimlerin aktarılması, olaylara farklı bakış açıları sunulmasıdır. Konu hakkında yazmış olan 100 blog var ise ve hepsi aynı şeyi farklı cümleler ile anlatıyor ise sen farklı olan bilgiyi doğru bir şekilde vermelisin.

İnsanlar o makaleyi farklı ve yararlı bulup sosyal medya da, blogların da paylaşacak ve kaynak diye yazının altında link verecektir. Bu sayede doğal backlink kazanmış olacaksınız.

Doğal Backlink elde etmenin bir diğer yolu da ziyaretçilerinizin işine yarayacak fırsatlar sunmaktır. Bu işlem hem sizlere doğal backlink edindirecek hem de sitenize bol bol ziyaretçi çekerek sitenizin popülaritesini arttıracaktır. Pek çok SEO Uzmanı sitesinde, SEO analiz araçları, DA PA sorgulama gibi çeşitli araçların varlığını görmek mümkün.

Kaynak: SEO Kritik