Site Hız Testi Google Sıralama da Önemli Mi?

tarafından
818
Site Hız Testi Google Sıralama da Önemli Mi?

Site hız testi Google aramalarında ön plana çıkmak ve gelişmiş kullanıcı deneyimi sunmak isteyen web site sahiplerinin odağı haline geliyor. Web site üzerindeki hızı artırmak ve bunu çeşitli yöntemlerle test etmek, Google aramalarında daha iyi bir konuma gelmenizi sağlayabilir. En önemlisi ise, etkili bir SEO çalışmasının parçasıdır.

SEO  yarışması için düzenli olarak PageSpeed Insights üzerinden web site hız testi yapmakta ve mevcut hataları giderme yoluna gitmekteyim. Çünkü başarılı bir SEO çalışmasında site hızı önemli bir yere sahiptir.

İnsanların otobüs duraklarında veya çeşitli bekleme alanlarında bile tahammül sınırları oldukça azdır. Dijital dünyanın neredeyse fiziksel hayatımız kadar önemli olduğu yeni dünyada site hızı oldukça önem taşıyor. Kullanıcılar ulaşmak istedikleri siteye saniyeler içerisinde giriş yapmayı umuyorlar. Yapılan araştırmalara göre hızı yavaş olan siteler, ziyaretçiler tarafından kısa sürede terk ediliyor.

Site Hız Testi Nedir?

Site hız testi mobil ve masaüstünde web sitenizin ne kadar sürede açıldığını öğrenmeye yarayan bir çeşit yöntemdir. Sitenin hızı doğrudan Google üzerindeki sıralamayı etkileyeceği için kullanılır. Kullanıcılar hızlı sitelerde bilgiye daha kolay ulaşırlar ve sıkılmadan gezinebilirler. Bu durum Google algoritmasında sizi önemli bir konuma getirir.

Bu demek oluyor ki, hızı yeterli seviyeye ulaşmayan web siteleri Google aramalarında kaybolmaya ve yerini hızlı sitelere bırakmaya mahkumdur. Bu nedenle site hız testleri uygulanır. Site hızı düşük olan web siteleri için iyileştirmeye yönelik çeşitli yöntemlerin uygulanması gerekebilir.

Site Hız Testi Neden Önemli?

Site Hız Testi Google Sıralama da Önemli Mi?

Site Hız Testi Google Sıralama da Önemli Mi?

Site hız testi belli periyotlarla uygulanmalı ve ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sunmak için iyileştirilmelidir. Site hızını iyileştirmek SEO anlamında avantaj kazanmayı sağlar. Site hız testini başarıyla geçen web sitelerinin ziyaretçi oranı diğerlerine oranla daha fazladır.

Site hızı ideal olan bir web sitesi ziyaretçileri kolaylıkla tutabiliyorken, site hızı düşük olan web siteleri kısa sürede terk ediliyor. Kullanıcı deneyimine ve Google sıralamasına doğrudan etki eden site hızı için mutlaka çalışma yapılmalıdır. Site hız testlerini başarıyla geçmek, Google’ın gözünde daha gelişmiş bir web sitesi olmanızı sağlar.

google ranking 8 adimda google siralamanizi nasil yukseltebilirsiniz 640

Tavsiye Edilen Yazı

Google Ranking | 8 Adımda Google Sıralamanızı Nasıl Yükseltebilirsiniz

Site Hız Testi Google Üzerindeki Etkisi

Google’da üst sıralara çıkmak için SEO uyumlu ve özgün içerikler üretmek yeterli gelmez. Google algoritması, sitenin birçok işlevini test edecek ve buna göre bir sıralama yapacaktır. Site içeriği ne kadar kaliteli olursa olsun, site hız testi konusunda başarı elde edemeyen web siteleri alt sıralamalarda listelenir. Bu yüzden site hızının SEO üzerindeki etkisini bilmelisiniz.

Google sıralamasında üstlere çıkmayı başaran sitelerin site hızı testlerinde başarıya ulaştığınız görebiliriz. Google gelişen algoritması, web siteyi ziyaret eden kullanıcıların tepkisini, hareketlerini ve sitede kalma süresini yakından takip eder. Ziyaretçiler üzerinde en iyi etkiyi yaratan siteleri ön plana çıkartacağından şüpheniz olmamalıdır.

Site Performansı

Ziyaretçiler web siteyi ziyaret ettiklerinde tek bir sayfada kalmayabilirler. Site içerisindeki diğer yazılara geçiş yapabilecekleri gibi sitenin birçok özelliğini deneyimlemek isteyebilirler. Bu durumda sitenizin sayfalar arasındaki geçiş hızı büyük ölçüde belirleyici unsur haline gelir. Siteniz bu konuda başarıya ulaşır ve ziyaretçileri tutmayı başarırsa, Google tarafından üst sıralara çıkarılır.

Site performansını ziyaretçilere etkili bir şekilde sunabilen web sitelerinin üst sırlara çıkması kaçınılmazdır. Bu nedenle site hız testi konusundaki düşüncelerinizi değiştirerek daha iyi web site performansı hedefleyebilirsiniz.

Görünürlük

Sitenizin açılma hızı yükseldikçe Google aramalarında daha fazla görünür olduğunuzu fark edebilirsiniz. Site hızı yüksek olduğunda ziyaretçiler daha uzun süre kalacak ve sitenize iyi bir etkileşim kazandıracaktır. Google sıralamalarında daha görünür olmak için site hız testlerini uygulamayı ihmal etmeyin.

Yüksek site hızı Google tarafından fark edildiği zaman görünürlüğünüz de artmaya başlar. Google aramalarında görünür olmayı başaran web sitelerinin açılış hızındaki farkı anlayabilirsiniz. Gelişmiş bir web sitesi, SEO çalışmalarına site hızı testi ve iyileştirmelerini dahil etmelidir.

Kullanıcı Deneyimi

Düzenli olarak site hız testi yapan ve bu konuda iyileştirmelere giden web siteleri Google tarafından daha fazla önemsenir. Site hızı doğrudan kullanıcı deneyimini etkilediği için Google algoritmasının gözünden kaçmayacaktır.

Google tam olarak bunu ister; kullanıcıları kolayca bilgiye ulaştırmak ve sitede tutmayı başarabilmek. Bu durum ziyaretçinin sitede aradığını bulduğuna ve memnun bir şekilde ayrıldığında işaret eder. Google’ın gelişen algoritmasının bu tip verileri kolayca algılayabildiğini düşündüğümüzde site hızının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Site Hız Testi Nasıl Yapılır?

Site Hız Testi Google Sıralama da Önemli Mi?

Site Hızı Analiz

Sitenizin hızını ölçmek istiyorsanız gerçek veriler sunan araçları kullanmanız gerekiyor. Bu raporu etkili bir şekilde sunabilen ve hatta iyileştirmeye yönelik çözümler sunan araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar mobil ve masaüstü açılış hızlarını test edebilirler.

Google site hız testi aracı: PageSpeed Insights

En çok kullanılan bir diğer web site hıs testi aracı: GTmetrix

Site hız testi sonuçları mobil ve masaüstünde değişiklik gösterebileceği için mutlaka detaylı bir veri gerekir. Test sonucu genellikle 100 puan üzerinden değerlendirilir. Sitenizin hız konusunda ne durumda olduğu ve ne gibi iyileştirmelere ihtiyaç duyduğu rapor halinde sunulur.

Test sonucuna göre web sitenizde iyileştirmelere gitmeniz gerekebilir. Bu aşama da SEO danışmanlık hizmeti almanızda fayda sağlayabilir. Site hız testi sonucunu dikkate almak ve site açılış hızını en iyi duruma getirmek, Google sıralamasını daha yükseğe taşınmanızı sağlayacaktır.

Neden Site Hız Testi?

Neden ben şu an burada site hız testi okuyorum ki diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Sonuçta SEO Analiz Google sıralama yarışması hakkında son durumu öğrenmek ya da rakibinizin sitesini incelemek için gelmiş olabilirsiniz. Belki de aşağıdaki soruların yanıtlarını merak ediyorsunuz?
·       Web site hız testi
·       GTmetrix nedir?
·       Google web sitesi hız testi
·       Google mobil site hız testi
·       Site hızı ölçme
·       Site hızı analiz

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması İçin Hangi Aracı Kullanıyorsun?

Web site hız testi için benim düzenli olarak kullandığım araç PageSpeed Insights olmaktadır. Özellikle mobil trafiğin daha yoğun olması sebebi ile Google mobil site hız testi en fazla dikkat ettiğim bölüm olmaktadır.

Site Hızı Analiz Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

SEO çalışmaları içerisinde önemli bir yere sahip olan site hızı ölçme işlemi belirli bir periyotta tekrarlanmalıdır. Özellikle hosting, tasarım değişikliği gibi işlemler sonrası mutlaka derinlemesine site hızı analizi yapılmalı ve hatalar varsa düzeltilmelidir.